hibiskus.gen.tr https://www.hibiskus.gen.tr Hibiskus, Hibiskus Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, hibiskus.gen.tr Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Mon, 16 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Hibiskus Kurusu https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-kurusu.html Wed, 28 Nov 2018 10:57:04 +0000 Hibiskus kurusu: Hibiskus bir çeşit bitki ismidir. Halk arasında nar çiçeği diye de adlandırılır. vücuda faydalarını saymakla bitiremediğimiz bu bitki mevsiminde toplanarak kurutulmaktadır. Kurutma işlemi hibiskus bitkisinin öm Hibiskus kurusu: Hibiskus bir çeşit bitki ismidir. Halk arasında nar çiçeği diye de adlandırılır. vücuda faydalarını saymakla bitiremediğimiz bu bitki mevsiminde toplanarak kurutulmaktadır. Kurutma işlemi hibiskus bitkisinin ömrünü uzatmak için uygulanmaktadır. Hibiskus bitkisinin kurutularak dayanıklılığını arttırmak ve bozulmasını önlemek istediğiniz her mevsimde hibiskus bitkisinden faydalanmak demektir. Hibiskus kurusu, hibiskus bitkisinin taze olduğu zamanki değerleri bünyesinde barındırmaktadır. Hafif güneşli ve havadar bir ortamda kurutma işlemi gerçekleştirilen hibiskus bitkisi tazesi ile aynı vitamin ve mineralleri barındırmaktadır. Hibiskus kurusu genellikle çay olarak hazırlanıp tüketilir. Hibiskus kurusu çay olarak demlenip tüketildiğinde özellikle kış aylarında vücudu hastalıklara karşı korur ve hastalık riskini azaltır.

Hibiskus kurusu faydaları:
 • Hibiskus kurusu yüksek tansiyonu engelleyerek tansiyonu dengede tutar. 
 • Sindirime iyi gelir ve mide hastalıklarını iyileştirir. Ayrıca mide kanseri riskini de büyük ölçüde azaltır.
 • Kilo vermeye oldukça yardımcı olan hibiskus kurusu çay olarak tüketildiğinde bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlar. Sindirim sisteminin hızlı çalışması kilo kontrolü sağlamanızda fayda sağlayacaktır.
 • Büyük oranda C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemine iyi gelir vücudu hastalıklara karşı dirençli kılar.
 • Hibiskus kurusu yüksek oranda antioksidan içermektedir. antioksidan beyin sağlığından tutunda tırnak sağlığına kadar vücuda fayda sağlayan bir değerdir. Bu nedenle hibiskus kurusu genel olarak vücuda sağlık kazandıran bir üründür.
 • Ayrıca hibiskus kurusu tip 2 diyabet hastalarına sıkça önerilmektedir. diyabet hastalarında kan basıncını düşürdüğü bilinen bu bitki diyabet hastaları için faydalıdır.
 • Kolesterol hastalarının da sıkça tercih ettiği hibiskus kurusu vücutta kötü kolesterolün yükselmesini engeller. Vücuttaki kolesterol dengesini sağlamaya yardımcı olan hibiskus kurusu kolesterol problemi yaşamayan kişilerde ise bu hastalığın oluşma riskini düşürmektedir.
 • Kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.
 • Soğuk algınlıklarına, grip ve nezle gibi hastalıkların kısa sürede iyileşmesine fayda sağlar. Vücudu soğuk algınlığından oluşan hastalıklara karşı dayanıklı bir hale getirir.
]]>
Hibiskus Tozu https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-tozu.html Wed, 28 Nov 2018 18:06:25 +0000 Hibiskus tozu, nar meyvesinin çiçeğinden üretilen ve insan sağlığı için birçok alanda kullanılan bitkisel bir şifa ilacıdır. Bu toz  genelde çay karışımlarına konulur. Ayrıca aroma, renk ve koku verici olarak da içec Hibiskus tozu, nar meyvesinin çiçeğinden üretilen ve insan sağlığı için birçok alanda kullanılan bitkisel bir şifa ilacıdır. Bu toz  genelde çay karışımlarına konulur. Ayrıca aroma, renk ve koku verici olarak da içeceklerde kullanılmaktadır. Hibiskus tozu hastalıklara karşı ilaç ve tedavi ilacı olarak da kullanılmaktadır. Bu bitki tozu yüksek tansiyon ve kan şekerini korumada etkili bir bitkisel tedavi yöntemidir.

Hibiskus tozunun faydaları
 • Tansiyonu düşürmek için etkili bir şifa bitkisidir. 
 • Yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılabilir.
 • Ayrıca bağışık sisteminin düzelmesine ve güçlenmesine fayda sağlar.
 • İçinde bulunan antioksinler sayesinde insan sağlığını güçlendirmede birçok fayda sağlar.
 • Mide kanserine karşı koruma sağlayan bu toz kolesterolü de düşürür.
 • Sindirim sistemini çalıştırır ve oluşabilecek şişliklerin inmesine yardımcı olur. 
 • Kalp ve karaciğer hastalıklarına iyi gelmekte olan bu bitkinin en fazla etkili olduğu alanlardan biri de kilo vermeye yardımcı olmasıdır.
 • Hibiskus bitkisinin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına olumlu yönde katkı sağlar ve vücut direncini arttırır.
 • Damar sertliği problemi olan kişilerde bu bitki tozunun kullanılması oldukça fayda sağlamaktadır.
 • Su ile karıştırılması sonucu oluşan karışımın saça sürülmesi sonucu saç kökleri güçlenir ve sıklaşır.
 • Kepeğe karşı oldukça etkilidir. 
 • Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşabilecek mantar hastalıklarına karşı büyük bir etkisi vardır.
 • Ayak tabanlarında oluşan nasırlara karşı oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Sivilce oluşumunu engeller ve sivilcelerden kalan izlerin tamamen yok olmasına yardımcı olur.
 • Kas ağrılarına ve kas yırtılmalarına karşı oldukça faydalıdır. Kas ağrısını hafifletir ve sürekli kullanılması halinde tedavisine başlar. 
 • Ayrıca ölü derileri döker ve cildin tazelenmesine yardımcı olur.
 • Ilık su ile karıştırılması ve içilmesi halinde migren ağlarına iyi gelmektedir.
 • Ayrıca baş ağrısa iyi gelir, bedeni rahatlatır.
 • Spordan sonra içilmesi halinde kasların güçlenmesine ve sporcuyu zinde tutmasına yardımcı olur.
 • Kan eksikliği yaşanan kişilerde kullanılması halinde vücuttaki kan oranı artar ve vücut dengeli bir hal alır.
 • Beyne oksijen gitmesini sağlar. Bu sayede beyin içerisinde bulunan damarlardan hızlı kan akışı oluşmasını fayda sağlar.
 • Ellerde oluşan çatlaklara uygulanması durumunda el cildinin yenilenmesini ve çatlakların düzelmesini sağlamaktadır. Ayrıca el cildine güzel ve pürüzsüz bir yapı kazandırır.
Hibuskus tozu insan sağlığına her alanda katkı sağlamaktadır. Bu bitki tozunun düzenli ve dengeli kullanılması halinde insan sağlığına harika faydalar sağlar. Bu bitki tozu günlük hayatta kullandığımız içeceklerin içerisine de katılmaktadır. Özellikler sıcak içecekler olarak kullanıma sunulan bu tozlar oldukça faydalıdır. Tıp alanında da insanların yakalandığı bazı hastalıklara karşı tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Bu tozdan üretilen ilaçlar ve içecekler hastalıkların tedavisinde ve iyileşmesinde oldukça etkili bir çözümdür.
]]>
Hibiskus Ağacı https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-agaci.html Thu, 29 Nov 2018 05:21:21 +0000 Hibiskus ağacı genel olarak dünyanın her yerinde yetişir. Çok kuvvetli yapıya sahip olmayan hibiskus ağacı yazları pembe ve mor renklerde çiçek açar. Çiçekleri sonbahara kadar açık durur. Kışın yapraklarını d Hibiskus ağacı genel olarak dünyanın her yerinde yetişir. Çok kuvvetli yapıya sahip olmayan hibiskus ağacı yazları pembe ve mor renklerde çiçek açar. Çiçekleri sonbahara kadar açık durur. Kışın yapraklarını döken bir ağaçtır. Boyu 4 ile 6 metre kadar uzayabilir. Çiçekleri açtığında çok hoş bir görüntü verdiği için herkesin severek yetiştirdiği bir ağaçtır. Tohumu yada çelikleri dikilerek üretimi yapılır. Humuslu suyu hemen emen toprakları seven bir bitkidir. Çiçek açım zamanında direk güneş istediği için güneşi gören ve yarı gölgeli yerlere dikilmelidir. Çok fazla suyu sevmez, toprağı tamamen kuruduğu zaman sulama yapılmalıdır. Toprağa dikimi sırasında ağaçlar arasında 2-3 metre boşluk bırakılmalıdır. Bu ağaç genellikle parklara, evin bahçesine, yol kenarlarına dikilir. 

Hibiskus faydaları

Hibiskus ağacı çiçeği bazı hastalıklara çok faydası vardır. ABD ve Kaliforniya'da çok popüler olan hibiskus çayının insan vücuduna çok faydası vardır. Tansiyon hastaları çiçekleri kurutup çay yapıp içtiği takdirde tansiyonu düzenler, diyabet hastalarında kan basıncını düşürmeye yardımcı olur, bağışıklığı güçlendirir ve direnci artırır, kolestrolü düşürmede büyük rol oynar, mideyi kansere karşı korur, ödem atıcı özelliğe sahiptir, sindirimi düzenler, kalp damar tıkanıklıklarına karşı vücudu korur, zayıflamaya yardımcı olur. İçerisinde yüksek miktarda c vitamini bulundurduğu için grip, öksürük, soğuk algınlığı için birebirdir. Bu çayın 7 yaşından büyüklerin tüketiminde hiçbir sakınca yoktur. Astım hastaları veya bitki çayına alerjisi olan kişilerin bu çayı içmeden önce doktora sormaları gerekmektedir.
]]>
Hibiskus Çayı Aç Karnına Mı İçilir https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-cayi-ac-karnina-mi-icilir.html Thu, 29 Nov 2018 19:34:29 +0000 Hibiskus çayı aç karnına içilirmi, Malvaceae familyasından gelen ve birçok türü bulunan hibiskus çayı, oldukça güzel renklere sahip olan ve çöl ikliminde yetişen bir bitkidir. Hibiskus su tutma özelliğinin yüksek olmas Hibiskus çayı aç karnına içilirmi, Malvaceae familyasından gelen ve birçok türü bulunan hibiskus çayı, oldukça güzel renklere sahip olan ve çöl ikliminde yetişen bir bitkidir. Hibiskus su tutma özelliğinin yüksek olması nedeniyle genellikle sıcak ülkelere seyahat yapan kişiler tarafından susuzluğu gidermek için tüketilir. Hibiskus kelimesi Latince bir kelimedir ve Türkçe karşılığı, vücudu ferahlatıp bedene şifa veren anlamını taşır. En çok da Güney Amerika, Meksika ve Karayip adalarında yetişen bu şifalı bitki içerisinde yüksek miktarda malik asit ve magnezyum yer alır. Ülkemizde ise gülhatmi, amber çiçeği ve narçiçeği gibi her yöne de farklı isimde adlandırılan bu bitki özellikle hücre yenilenmesine katkı sağlaması, sindirim sistemine faydaları, migrene karşı olumlu etkisi, tansiyonun dengelenmesi ve yüksek miktarda demir içermesi bakımından oldukça talep görür. Son günlerde ise özellikle kilo vermeye yardımcı olması bakımından sık tercih edilir ve genellikle çay olarak tüketilir. Hibiskus çayı bitkinin çiçeklerininin taze olarak ya da kurutulması ile yapılır. 

Hibiskus çayı aç karnına mı içilir, sağlığa olan birçok faydası ve zayıflamaya olan etkisi sayesinde günümüzde birçok kişinin tercih ettiği Hibiskus çayı aç karnına içilir mi sorusu bir çok kişi tarafından oldukça merak edilen bir konu haline gelmiştir. Hibiskus çayının günde 2 defa aç karnına tüketilmesi daha doğru olur. Hibiskus çayı bazı durumlarda örneğin hazımsızlık için tüketilecek ise yemeklerden sonra tok karnına içilebilir.

Hibiskus çayı nasıl yapılır

Bu bitki çayı 4-5 adet hibiskus çiçeğini 1 su bardağı kaynar suyun içerisine eklenip yaklaşık 10 dakika kadar demlenerek süzüldükten sonra tüketilebilir. Hibiskus çayı kurutulmuş çiçeklerden yapılacaksa 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine 2 yemek kaşığı kadar kuru çiçek yaprakları ilave edilip aynı şekilde demlenmesi ile hazırlanabilir. Bazı kişiler bu çayın lezzetini artırmak için hibiskus çayının içerisinde limon suyu, portakal kabuğu, tarçın yada bal ilave edebilir. Tercihe bağlı olarak sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilen, zayıflatan bitki çayları arasında yer alan hibiskus çayı doğal ve bitkisel yolla zayıflama için iyi bir yöntemdir. Hibiskus çayı diyet listelerinde yer alan bir bitki çayıdır. İçerisinde bulunan C vitamini sayesinde vücudun yağ yakmasını hızlandırır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Vücudun kuvvetli olması sayesinde de ise vücut daha çok yağ yakar ve kilonun daha kolay verilmesini sağlar. Aynı zamanda karın şişliğinin giderilmesini sağlayan ve ödem söktürücü etkiye sahip olan hibiskus çayı bu özellikleri sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle de kilo problemi olan kişiler zayıflamak için tercik ettikleri hibiskus çayının bu özelliklerinden faydalanmak için hibiskus çayını aç karnına içmeyi tercih etmelidir. Bu sayede bu çayın olumlu etkilerinden daha doğru bir şekilde faydalanmak mümkündür.
]]>
Hibiskus Çayı https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-cayi.html Thu, 29 Nov 2018 20:51:32 +0000 Hibiskus Çayı, Jamaika gülü olarak da bilinen bu bitki Jamaika, Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayip adalarında yetişir. Bu bölgelere has bitkilerden biridir. Bu bölgelerde genellikle zencefil ile birlikte kullanılıp sıc Hibiskus Çayı, Jamaika gülü olarak da bilinen bu bitki Jamaika, Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayip adalarında yetişir. Bu bölgelere has bitkilerden biridir. Bu bölgelerde genellikle zencefil ile birlikte kullanılıp sıcak çay şeklinde veya soğuk bir içecek olarak tüketilir. Hibiskus çayına eski çay da diyebiliriz. Kafeinsiz bir çaydır ve yüksek C vitamini içerir. Bu sayede  bağışıklık sistemini güçlendirmekte faydaları da vardır. Özellikle Kaliforniya şehrinde en tutulan çayların arasında yer alan Hibiskus çayı Kuzey Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika ülkelerinde olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılan çayların başında gelir. 

Hibiskus Çayının Faydaları 

Tansiyon ve yüksek kan basıncını düşürmekte yardımcı olur. İyi bir antioksidandır. Kolesterolü düzenleyici ve mide kanserini önlemekte yardımcı olan bir çaydır.  Vücudumuzdaki şişliği alabilme özelliğine sahiptir. Çeşitli hastalıklarla savaşır özellikle de kalp hastalıklarına ve damar tıkanıklığına karşı korucuyu niteliktedir. 

Ayrıca kilo vermeye yardımcı bir çaydır. İdrar söktürücü bir bitkidir, idrara çıkmayı arttırarak rahatlama sağlar. Antioksidan özelliği ile de karaciğerimize karşı yararlıdır. Hücreleri uyararak kanser olma riskimizi en aza indirmesi de bu özelliklerin arasındadır. Kadınların dönemsel hastalıkları olarak bilinen regl ağrıları için bir ağrı kesici özelliği taşır, krampları keser, hormonları dengeler.

Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi bilinen kış hastalıklarına karşı koruyucu görevdedir. Antidepresan özelliği sayesinde sakinleştirir, bedenimizi ve zihnimizi rahatlatır. Büyük ölçüde susuzluğu giderir, vücuttan atılan sıvı için sıvı eksikliğini giderir, toksin atıcı bir özelliği vardır. Hibiskus çayı hazımsızlığı giderir, bağırsaklarda hareketlilik sağlayarak kabızlık önleyicidir. Hibiskus çayının faydalarını saydık gördüğünüz üzere bu bitkinin faydaları oldukça fazla ve etkili öyleyse sağlığımız açısından, hastalıklarla savaşması açısından mutlaka tüketmemiz gereken bir çaydır diyebiliriz.

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır

Hibiskus çayını hazırlamak için sadece kurutulmuş hibiskus çiçeği kullanılır ama tat vermesi için ya da direkt hibiskus çiçeğinin tadını almak istemiyorsanız, içmekte zorlanıyorsanız çayın içine bir miktar zencefil, tarçın veya limon suyu koyarak tatlandırabilirsiniz. Önce bir bardak suyu veya kaç bardaklık yapmak istiyorsak o kadar suyu kaynatıyoruz. Bir iki çay kaşığı hibiskus çiçeğini kaynattığımız su dolu bardakların içine atıyoruz. Demlenmesini beklerden tercihimize göre zencefil, tarçın veya limon suyunu koyabiliriz. 15-20 dakikada demlenen çayı süzerek çay hazırlama işlemini tamamlarız. Hibiskus çiçeğini 20 dakikadan fazla demlemeyin çünkü tadı acıyacaktır. Daha şekerli tatlardan hoşlanıyorsak içine bal katarak tatlandırabilirsiniz. Bir sefer de yapıp saklamak istiyorsanız eğer 3 günü geçmemesi şartıyla buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. 

Hibiskus Çayının Yan Etkileri 

Hibiskus çayı genel olarak herkes tarafından faydalı ve güvenli bir bitki şeklinde geçmektedir fakat bazı durumlarda bu çayında yan etkileri insanlar üzerinde görülebilmektedir örneğin, hamile bir insanın bu çayı kullanma durumunda düşüğe yol açtığı görülen durumlar vardır. Aynı zamanda doğum yapmış bayanlarda emzirme döneminde bu çayın kullanılmaması belirtilmektedir. Hibiskus çayı veya bitkisi tansiyon ve kolesterolü düşürdüğü bilindiği için bu ilaçlarla etkileşime geçebilir ve olumsuz yan etkilere sebep olabilir. Bu yüzden düzenli ilaç kullanan insanların hibiskus çayında oluğu gibi diğer tüm bitkisel çaylar için önce doktoruna danışması gerekmektedir. Doktorumuz bu çayları kullanmakta sıkıntı görmezse tüketebilirsiniz. 
]]>
Hibiskus Zararları https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-zararlari.html Fri, 30 Nov 2018 15:16:11 +0000 Hibiskus Zararları, Hibiskus ülkemizin her yerinde bağlarda, bahçelerde, dağlarda, dere kenarlarında rahatlıkla yetişebilen bir bitkidir. Kişisel bakım ve sağlıklı yaşam yönünden bir çok yararı olan hibiskusun sadece kimya Hibiskus Zararları, Hibiskus ülkemizin her yerinde bağlarda, bahçelerde, dağlarda, dere kenarlarında rahatlıkla yetişebilen bir bitkidir. Kişisel bakım ve sağlıklı yaşam yönünden bir çok yararı olan hibiskusun sadece kimyasal ilaçlar ile birlikte kullanılmaması gerekmektedir. Sınırsız faydası  olan hibiskus bitkisini kısırlık teşhisi konulan kişilerin kullanmaması gerekir. Çünkü bu bitki ters etki yaratarak hamile kalmayı geciktirebilir.

Hibiskus Nasıl Kullanılır

Hibiskus bitkisinin kullanım alanı oldukça geniştir. Hibiskus ile çay, yemek, salata, yoğurtlu mezeler sıklıkla yapılabilmektedir. Genellikle midesinden rahatsız olanlar için sıklıkla hibiskus yemeleri önerilmektedir. Yemeği, ıspanak gibi yapılmaktadır. Özellikle yemeği yapılırken pirinç ile pişirilmemesi gerekmektedir. İki buçuk yemek kaşığı zeytinyağı bir kaşık salça ve yarım kilo hibiskus bitkisinin pişirilmesi oldukça faydalı bir yöntemdir.

Ayrıca kilo sorunu olan kişilerin hibiskus çayı tüketmesi önerilir. Bu çayı hazırlamak için bir kaşık hibiskus, bir su bardağı sıcak su içerisine demlenmeye bırakılır. 10 dakika sonra çayınız hazır olur. Aç karnına tüketiniz.

Basur sorunu için hibiskus bitkisi oldukça yararlıdır. Yukarıdaki tarif ile aynı şekilde hibiskus çayı hazırlanarak 10 dakika kadar üstüne

Hibiskus Zararları Nelerdir

 • Gebe bayanların kullanması risk taşımaktadır.
 • Hibiskus bitkisi hamile kalmayı geciktirmektedir, kısırlığı tetiklemektedir.
 • Taze olmayan hibiskus, zararlarını gösterebilmektedir.
 • Aşırı halde tüketimi sonucunda aşırı sinir, agresif duygudurum, dengesiz kalp ritmi, uyku bozuklukları gibi hibiskus zararları görülebilmektedir.
 • Hibiskus bitkisi, bilinçsiz kullanıldığı taktirde kilerde gerginliğe ve strese sıklıkla yol açabilmektedir. Bu nedenle hibiskus bitkisini düzenli ve tedbirli olarak kullanmak oluşabilecek sakıncalı durumlardan korunmanıza neden olur.
 • oturulursa basur sorunu bir süreliğine ortadan kalkacaktır.  

]]>
Hibiskus Çiçeği Bakımı https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-cicegi-bakimi.html Sat, 01 Dec 2018 03:51:59 +0000 Hibiskus çiçeği bakımı, Hibiskus çiçeğinin ana vatanı uzak doğu bölgesidir. Bu çiçeğe japon gülü de denilmektedir. Hibiskus çiçeği ılıman iklimi olan bölgeleri sevmektedir. Türkiye'de ise Ege ve Akdeniz bölgeleri hibis Hibiskus çiçeği bakımı, Hibiskus çiçeğinin ana vatanı uzak doğu bölgesidir. Bu çiçeğe japon gülü de denilmektedir. Hibiskus çiçeği ılıman iklimi olan bölgeleri sevmektedir. Türkiye'de ise Ege ve Akdeniz bölgeleri hibiskus çiçeğinin yetişmesi için ideal olan iklim koşullarını barındırmaktadır. Genel olarak bahçelerde yetiştirilmeye elverişli olan bu çiçekler, uygun bakım koşulları sağlanırsa evde de yetiştirmek mümkündür.

Güneş ihtiyacı,
hibiskus çiçeği bol güneş isteyen bir çiçektir. Ancak çok sıcak yerlerde yetiştirilecek ise yarı gölge bir ortamda çiçeğin güneş ihtiyacı karşılanabilmektedir. Günde ortalama 3 ile 4 saat güneş görmesi idealdir. Havalar sonbaharda hissedilir şekilde soğuduğunda çiçeğinizi içeri almanız önerilmektedir.

Sulama işlemi, yazın bol su seven bir çiçektir. İlkbaharda toprak değişimi sonrasında ve çiçek açmaya başladığında çiçeğe bolca su vermek gerekmektedir.  Ancak kış geldiği zamanlarda çiçeklerini döktüğü zaman sulamayı kesmeli yalnızca toprağı tamamen kuru iken sulamalısınız. Aksi takdirde çiçeğinizin kökü çürüyüp ölebilir.

Toprak seçimi,
bu çiçek potasyum açısından zengin hafif toprağı sevmektedir. Eğer çiçek saksıda yetiştirilecekse başta potasyum olmak üzere diğer mineraller açısından da zengin bir toprak kullanabilirsiniz.

Budama işlemi,
çiçeğin enine büyümesi daha güzel bir görüntü verecektir. Bu sebepten dolayı her ilkbaharda toprağını yenilerken çok uzamış olan dalları iki yaprak kalacak şekilde hemen yaprağım üst kısmından kısaltın. Bunun yanında ölü çiçekleri, kurumuş ve sararmış yaprakları da hemen budayın. Daha sağlıklı olması için yapraklarını arada bir püskürtücü ile yıkamanız iyi sonuçlar verecektir.
]]>
Hibiskus Otu https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-otu.html Sat, 01 Dec 2018 12:36:11 +0000 Hibiskus otu, Genellikle çay olarak tüketlen bir bitkidir. Günümüzde çok yaygın kullanılan bu çay, tadı ve görüntüsü ile kuşburnu çayını andırmaktadır. Bu nedenle birçok kişi bu otu kullandığı zaman tadından dolayı h Hibiskus otu, Genellikle çay olarak tüketlen bir bitkidir. Günümüzde çok yaygın kullanılan bu çay, tadı ve görüntüsü ile kuşburnu çayını andırmaktadır. Bu nedenle birçok kişi bu otu kullandığı zaman tadından dolayı hoşuna gitmektedir. Hibiskus otuna bir kez su verildiğinde çok uzun süreler boyunca herhangi bir şekilde suya ihtiyaç duymaz. Bunun nedeni ise tabi ki hibiskus otunun yüksek bir şekilde su utma kapasitesinin olmasıdır. Bu özelliğini insan vücudunda da göstermektedir. 

Hibiskus otu, doğru bir şekilde kullanıldığında insan vücudunda da suyun uzun süre tutulması ve susuzluğun giderilmesinde etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra insan vücudunda birçok hastalık üzerinde olumlu etkilere neden olarak birçok kişinin kullandığı bir bitki olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle hastalıklar üzerindeki etkilerin yanı sıra vücudu ferahlatan özelliği ile ciddi bir şekilde önem taşımaktadır. Hibiskus otu, içeriğinde çok yüksek bir şekilde magnezyum bulundurmaktadır. Bununla birlikte içerisinde bulundurduğu malik asit nedeniyle çok güçlü bir laksatif olduğu söylenebilir. 

Hibiskus otu faydaları
 • Kan şekerinin düzenlenmesinde çok ciddi bir şekilde fayda göstermektedir. Hibiskus otu, çay olarak hazırlandığında ve herhangi bir tatlandırıcı eklemeden tüketildiğinde kan şekeri seviyesi farklı olan insanlarda düzenleyici bir etki göstermektedir. 
 • İnsan vücudunda tamamen kireçlenmeyi önleyici etki göstermektedir. Bu nedenle özellikle yaşı ilerlemiş olanlar ya da vücudunda kireçlenme sorunu olan insanlarda sık sık gün içerisinde hibiskus otu kullanılmalıdır. 
 • İnsanlarda sık sık görülen ve başta böbrek iltihabı olmak üzere vücuttaki birçok iltihabın giderilmesinde etkili olmaktadır. Ancak bu faydanın görülmesi için kesinlikle düzenli bir kullanım sağlanmalıdır. Aksi durumlarda beklenen etki görülemeyebilir. 
 • İnsanlarda iki farklı kolesterol bulunmaktadır. Bunlar iyi kolesterol ve kötü kolesteroldür. Kötü kolesterolü olan yükseldiğinde vücutta ciddi problemler ortaya çıktığı için iyi kolesterol yükseltilmelidir. 
 • Tansiyon rahatsızlığı olan insanlarda hibiskus çayı çok önemli bir şekilde etkilere neden olmaktadır. 
Hibiskus otu nasıl kullanılır

Hibiskus bitkisi çay yapılarak tüketilmektedir. Bu nedenle öncelikle bazı işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir. Bunun için hibiskus otu kurutulmalıdır. Kuru hibiskus otu kaynatılmış olan 150 ml kadar su içerisine eklenmelidir. Daha sonrasında kısık ateşte bu ot kaynatılmalıdır. Kaynatma sonrasında ocağın altını kapatarak belli bir süre bekleyin. Hibiskus otu ılıyınca ocaktan alarak süzülür. Daha sonra eğer herhangi bir şekerle ilgili hastalık yoksa hafif tatlandırılarak da yavaş yavaş içilebilir. 

Uyarı: Hibiskus otu, demir eksikliği ya da demir anemisi olan insanlar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu ot, vücutta bulunan demir mineralinin artmasını engelleyebilir. Bu nedenle kişi daha da büyük eksiklik sorunları yaşayabilir. 
]]>
Hibiskus Nasıl Kullanılır https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-nasil-kullanilir.html Sun, 02 Dec 2018 11:23:32 +0000 Hibiskus nasıl kullanılır, Hibiskus bitkisi kolesterol oranını düşürmede etkisi olan bir bitkidir. Yüksek miktarda C vitamini içermektedir. Son zamanlarda hızlı yağ yakımı nedeniyle zayıflama amaçlı kullanılmaktadır. Kan Hibiskus nasıl kullanılır, Hibiskus bitkisi kolesterol oranını düşürmede etkisi olan bir bitkidir. Yüksek miktarda C vitamini içermektedir. Son zamanlarda hızlı yağ yakımı nedeniyle zayıflama amaçlı kullanılmaktadır. Kan şekerini dengede tutarak kişinin açlık ve tatlı isteğini bastırdığı bilinir.  Hibiskus bitkisinin çiçekleri toplanarak kurutulur. Hazırlanırken bu çiçekler kullanılır. Tadında mayhoş bir tad olduğundan dolayı kullanılan bölgelerde hibiskus çiçeği ile hazırlanan çay ekşi çay diye anılır. Kan kırmızı rengiyle içimizi rahatlatan hisbukus çayı yakın zamana kadar bilinmiyordu. Demir deposu olan bu çayı her yerde kolaylıkla bulabilirsiniz.  

Çay olarak hazırlanışı

İçme suyunu iyice kaynatın ve içerisine hibiskus çiçeğinden bir kaç tane atın ve karıştırın. Tadına lezzet ve fayda katması için, damak tadınıza göre bir parça zencefil, tarçın yada bir dilim limon ekleyebilirsiniz. Bir taşım kaynadıktan sonra ağzı kapalı bir şekilde demlenmesi için bırakın. Süzdüğünüz çayı bal ile tatlandırarak ılık olarak tüketin. Hazırladığınız çayı kişi sayınıza göre ölçülü yapın, çünkü çayın uzun süre kalması tadını acı yapar. Kullanılacağı zaman taze olarak yapıp kalanını dökmek gerekir. Buzdolabında saklanabildiği söylenir. Ancak buna gerek kalmadan taze yapmak daha iyidir. Düzenli hisbukus çayı kullanımı vücutta biriken ödemin atılması için de size yardımcı olacaktır. 

Her bitkide olduğu gibi hibiskus bitkisinde de aşırıya kaçmamak gerekir. Tansiyon ve kolesterol ilaçlarıyla etkileşime geçebilir. Bu nedenle doktora danışılmadan kullanmayınız. Hamile bayanlarda düşük riskine yol açabilir bu nedenle kesinlikle kullanmayınız. Emziren bayanların da kullanılması tavsiye edilmez. Hisbukus nasıl kullanılır sorusunun cevabını bu makalede anlatmaya çalıştık. Herkesin bünyesinde, metabolizmasının farklı olduğunu bilmek gerekir. Etkili olup olmadığı sizin yaşınız, sağlık durumunuz, bünyeniz, beslenme alışkanlığınız ve fiziksel aktivitelerinizle koordine çalıştığını bilmeniz gerekir. Sağlıklı günler dileriz. 
]]>
Hibiskus Saça Faydaları https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-saca-faydalari.html Sun, 02 Dec 2018 12:44:31 +0000 Hibiskus saça faydaları oldukça fazladır. Saç ve saç hastalıkları içinde kullanılabilen bu bitkinin birçok faydası vardır. Saç dökülmelerine engel olan hibiskus ayrıca saç uzamasına da yardım eder. Saçların sağlıkl Hibiskus saça faydaları oldukça fazladır. Saç ve saç hastalıkları içinde kullanılabilen bu bitkinin birçok faydası vardır. Saç dökülmelerine engel olan hibiskus ayrıca saç uzamasına da yardım eder. Saçların sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olan bu bitki saçların yeniden büyümesine de katkı sağlar. Bu bitkiden sabun, şampuan, yağ ve saç kremi gibi insanların sağlığına faydası olan bitkisel ilaçlarlar ve temizlik açısından kullanılabilen sabunlar yapılmıştır. 

Hibiskus saça faydaları
 • Erken beyazlamayı önler.
 • Saç yağı ve saç maskesi olarak da kullanılan hibiskus nadir de olsa ters etki yaparak saçları beyazlatabilir. 
 • Bu bitki C vitamini ve amino asit bakımından oldukça zengindir. İçerisinde bulunan bu zenginlikten dolayı saçlara son derece faydalıdır.
 • Saç dökülmelerine oldukça etkili bir çözümdür.
 • Tüm ciltlerde kullanılabilen bu bitki kepeğin oluşmasın engeller.
 • Saç derisi hassas olanlar için de kullanılabilir.
 • Saç diplerini güçlendirir ve saç kırılmalarına engel olur.
 • Sağlıklı saçların çıkmasına fayda eder. 
 • Saçlara parlak ve gür bir görüntü kazandırır.
 • Ayrıca saça bakım yapar 
Hibiskus bitkisi ayrıca mantara karşı oldukça etkili bir çözümdür. Mantar dolayısıyla saçlarda oluşan dökülmeler kötü bir görünüm kazandırır. Bu bitkinin saça uygulanması ile mantara neden olan virüslerin engellenmesine ve yavaş yavaş yok olmasına katkı sağlar. Mantarı ortadan kaldıran bu bitki yeniden saç çıkmasında faydalı olur. Bunun yanı sıra hibiskus görülebilecek diğer saç hastalıklarına da engel olabilmektedir. İçerisinde bulunan mineraller sayesinde birçok hastalığın ortadan kalkmasına yardımcı olur.
]]>
Nar Çiçeği Hibiskus https://www.hibiskus.gen.tr/nar-cicegi-hibiskus.html Mon, 03 Dec 2018 09:39:24 +0000 Nar çiçeği hibiskus, bitkisinin diğer adıdır. Nar çiçeğine aynı zamanda Medine gülü adı da verilmektedir. Bu ismin verilmesinin 2 sebebi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi nar çiçeğinin yetiştiği ülkelerin çöl ikli Nar çiçeği hibiskus, bitkisinin diğer adıdır. Nar çiçeğine aynı zamanda Medine gülü adı da verilmektedir. Bu ismin verilmesinin 2 sebebi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi nar çiçeğinin yetiştiği ülkelerin çöl iklimine haiz olmasıdır. Diğer neden ise nar çiçeğinin yapraklarının görüntüsünün tıpkı gül kurusuna benzemesidir. Nar çiçeği yani hibiskus insan sağlığı açısından çok değerli bir bitkidir. Bu bitki hem sıcak çay hem de soğuk şerbet olarak tüketilebilir. Nar çiçeği sıcak ülkelerde daha çok soğuk içecek olarak tercih edilmektedir. Nar çiçeği kokusu çok etkili olmasa da tadı keskin bir bitkidir. Ekşi bir tada sahip ve kokusuz olması bitkinin birçok bitki türüne kıyasla daha kolay tüketilmesine katkı sağlar. Bu nedenle bazen tatlandırılarak bazen de kuşburnuyu andıran ekşi tadına rağmen şekersiz olarak kolay bir şekilde içilebilir.

Nar çiçeği hibiskus bitkisinin faydaları nelerdir
 • Hibiskus bitkisinin bilinen en önemli faydası C vitamini içermesidir. Bu sayede başta grip hastalığının tedavisi olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca etkili bir ateş düşürücüdür. 
 • Hibiskus kan şekerini dengeler. Bu nedenle özellikle şeker hastaları için ideal bir doğal ilaçtır. Fakat bazı bireylerde yan etkiye neden olma ihtimali gözardı edilmemelidir. 
 • Nar çiçeği aynı zamanda tansiyon hastalığı için de çok faydalıdır. Yüksek tansiyon hastalarının tedavisinde kullanılabilir. 
 • Hibiskus çayı bir kısım böbrek hastalıklarının tedavisinde sürekli olarak kullanılmaktadır.
 • Nar çiçeği kolesterol hastalığında da etkilidir. Vücut için faydalı olan iyi huylu kolesterol seviyesinin dengelenmesine katkı sağlar. Aynı zamanda zararlı yani kötü huylu kolesterolün düşürülmesinde de etkilidir. 
 • Nar çiçeği hibiskusun bir diğer faydası da kireçlenmeye iyi gelmesidir. Hibiskustan aynı zamanda damar sertliğinin tedavisinde de istifade edildiği bilinmektedir.      
]]>
Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-cayi-nasil-yapilir.html Tue, 04 Dec 2018 08:44:37 +0000 Hibiskus çayı nasıl yapılır, hibiskus yaprakları olan bir bitki çeşitidir. Hibiskus çayı ekşi çay olarak da bilinir. Hibiskus çayı bazı hastalıklara da iyi gelebilir. Bu çay kafeinsiz olmakla birlikte yüksek derecede C vitami Hibiskus çayı nasıl yapılır, hibiskus yaprakları olan bir bitki çeşitidir. Hibiskus çayı ekşi çay olarak da bilinir. Hibiskus çayı bazı hastalıklara da iyi gelebilir. Bu çay kafeinsiz olmakla birlikte yüksek derecede C vitamini içererek bağışıklık sistemini de güçlendirici özelliği vardır. Hibiskus değişik çeşit çeşit renkleri olan ve boyu 3 metreye kadar büyüyen aynı zamanda da hep yeşil kalan bir ağaç türüdür. Bu ağaç sıcak olan her yerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Hibiskus çayı taze yada kurutulmuş çiçekleri ile yapılır. Hibiskus çayı tüm dünyada yaygın olarak tüketilmektedir. Bu çay aynı zamanda tüketildiğinde mide kanserini de önleyici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca vücudumuzda biriken iltihaplara karşı savaşan hibiskus çayı kırışıklık veya yaşlanmaya karşı da etki gösterir. Bir çok özelliği bulunan hibiskus çayı tüketimi daha fazla duyuldukça tüketimi de artar. Hibiskus çayı zayıflatır mı sorusu son dönemlerde en çok merak edilen konulardan biridir. 

Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir

2 çay kaşığı kuru hibiskus çiçeği 1 bardak suda 3 ile 5 dakika arasında kaynatılır. Yaklaşık 15-20 dakika demlenir ve daha sonra süzülür. Çayın renginin açık kırmızı olmasına dikkat edelim. Daha sonra çayı süzerek sıcak yada soğuk olarak da içebilirsiniz. İsteğe göre dilerseniz içmeden önce içerisine şekerde ekleyebilirsiniz. Bu çay fazla demlendiği takdirde tadı acılaşır. Bu yüzden 20 dakikadan fazla demlemeyiniz. Hibiskus yaprağı C vitamini deposu diyebileceğimiz için sizi virüslü enfeksiyonlara karşı korur. Hibiskus çayınıza ilave olarak tat katmak isterseniz içine bal, limon suyu veya portakal kabuğu da ekleyebilirsiniz. Yumuşamış yapraklarını da dilerseniz yemeklerinizde de kullanabilirsiniz. Hibiskus çayını ister sıcak ister soğuk olarak tüketebilirsiniz.
 
Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir
 • Karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarını iyileştirir.
 • Kan damarlarının duvarlarını güçlendirir.
 • Vücudu aşırı yağlanmadan arındırır.
 • Kolesterol tabakasını eritir.
 • Bağırsakları temizler.
 • Kabızlığı giderir.
 • Kalbe iyi gelir.
 • Bağırsak parazitlerini kurutur.
 • Yükselen tansiyonu düşürür.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Gut hastalığında kullanılır.
 • Böbrek taşını eritir.
 • Sarhoşluğa iyi gelir.
Hibiskus çayının birçok faydaları vardır ancak bazı zararlara da sebep olabilir. Mide asitleri yüksek olan kişiler ve gastrit ile mide ülseri olan kişiler bu çayı kullanmamalıdır. 
]]>
Hibiskus Çiçeği https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-cicegi.html Tue, 04 Dec 2018 17:42:30 +0000 Hibiskus çiçeği susuzluk gideren bir bitkidir. Amerika ve Karayip adalarına özgü bir bitkidir. Ülkemizde yöreden yöreye farklı adlar alır. Amber çiçeği adı en çok bilinenidir. Hibiskus çiçeğinin renk renk çeşidi var Hibiskus çiçeği susuzluk gideren bir bitkidir. Amerika ve Karayip adalarına özgü bir bitkidir. Ülkemizde yöreden yöreye farklı adlar alır. Amber çiçeği adı en çok bilinenidir. Hibiskus çiçeğinin renk renk çeşidi vardır. Kolesterolün yükseltilmesinde iyi işe yarar. İlaç olarak değerlendirilmemelidir. Wilson hastaları için oldukça yararı bulunmaktadır. Mekke gülü ve nar çiçeği olarakta bilinir. Hibiskus çiçeği güçlü bir antioksidandır. 

Hibiskus bitkisinin yararları:
 • Kan şekerini düzenler ve tansiyonu düşürür.
 • Wilson hastalığına karşı savaş görevi görür.
 • Akciğer kanserine yakalamnayı önler ve korur.
 • Kireçleme olmasını engeller.
 • C vitamini yönünden oldukça etkilidir.
 • Böbrek hastalarına şifa kaynaklı bir bitki olan hibiskus çiçeği soğuk algınlığı ve gribe oldukça iyi gelmektedir.
 • Demir yönünden oldukça zengindir. Demir ihtiyacını karşılamada görevlidir.
 • Zayıflamak için diyet listelerinde yer alır.
]]>
Hibiskus Şerbeti https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-serbeti.html Wed, 05 Dec 2018 12:40:48 +0000 Hibiskus şerbeti, nar çiçeği ya da Medine gülü adı da erilen bir bitki kullanılarak hazırlanır. Nar çiçeğinin rengi gül kurusudur ve tadı da hafif ekşidir. Hatta tadını kuşburnu çayına da benzetenler bulunmaktadır. Hibiskus şerbeti, nar çiçeği ya da Medine gülü adı da erilen bir bitki kullanılarak hazırlanır. Nar çiçeğinin rengi gül kurusudur ve tadı da hafif ekşidir. Hatta tadını kuşburnu çayına da benzetenler bulunmaktadır. Hibiskus çöl ikliminin hakim olduğu ülkelerde yetiştiğinden Ülkemizde duyulan ihtiyaç dışarıdan satın alınarak gerçekleştirilir. Hatta bu ülkelerde soğuk olarak serinlemek amacıyla çok fazla tüketilmektedir. 1 fincan nar çiçeği çayının insan sağlığı için faydası yeşil çaydan bile daha fazladır. İçeriğinde bol miktarda magnezyum ve malik asit barındıran hibiskus bağırsak ile mide gazının giderilmesi, kan şekerinin dengelenmesi, yüksek tansiyonun tedavisi, kireçlenme, böbrek hastalıklarının iyileştirilmesi, yüksek ateşin düşürülmesi ve şişkinliğin azaltılmasında çok etkilidir. Ayrıca bol miktarda C vitamini içerdiği için grip gibi hastalıkların da tedavisinde sık sık kullanılır. Hibiskustan en kolay demleme yoluyla kullanılır. Bunun için bir tutam hibiskus bitkisinin kaynar suya atılarak 5 dakika demlenmesi yeterlidir. Ilık ve soğuk olarak tüketilebilir. Ayrıca hibiskus bitkisinden sıcak yaz akşamlarında, Ramazan sofralarında ikram etmek için şerbette hazırlanabilir. Hibiskus şerbetinin yapımı için başka malzemelere de ihtiyaç duyulmaktadır. Hibiskus içerisine konulacak en değerli malzeme kabuk tarçındır. Hibiskus bitkisi tadı kadar etkili bir kokuya sahip değildir. Bu nedenle tarçın hibiskus şerbetinin tadını daha lezzetli yapar.Aşağıda hibiskus şerbetinin yapımı anlatılmaktadır. Sizler arzu ederseniz şeker mikatarını biraz daha azaltabilirsiniz. 

Hibiskus şerbeti için gerekli malzemeler 
 • 10 su bardağı su
 • 1,5 çorba kaşığı hibiskus
 • 1,5 tatlı kaşığı karanfil
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2-3 adet çubuk tarçın
 • 1 çay kaşığı limon tuzu
Hazırlanışı: Hibiskus şerbetinin hazırlanması çok kolaydır. İlk yapılması gereken şey uygun bir tencerenin içerisine içme suyunu koyun ve kaynaması için ocağa alın. Kaynamaya başlayan suyun içerisine kabuk tarçın ile karanfilleri ekleyin. Su ile bu malzemeleri yaklaşık 5 dakika kadar kaynattıktan sonra içerisinden özellikle tarçın parçalarını tekrar çıkartın. Daha sonra ocağı kapatarak tencereyi ocaktan indirin. Bu karışımın içerisine toz şeker, kuru hibiskus yaprağı ile limon tuzunu ilave edin. Karıştırarak erimesini sağlayın. Daha sonra tencerenin kapağını kapatarak hibiskusun renginin suya tamamen çıkmasını bekleyin. Yaklaşık yarım saat sonra hem şeker erimiş hem de hibiskus suya rengini bırakmış olacaktır. Temiz bir tülbent ile hibiskus şerbetinin süzülmesi gerekir. Şerbeti süzdükten sonra kapaklı bir sürahiye boşaltarak soğuması için buzdolabına koyun. Hibiskus şerbetini ikram ederken içerisine buz parçaları atabilirsiniz. Bu karışımı kış aylarında sıcak olarak da tüketebilirsiniz. Sıcak olarak tüketmek isteyenler için ideal bir kış çayı olur.
]]>
Hibiskus Çayı İle Zayıflama https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-cayi-ile-zayiflama.html Thu, 06 Dec 2018 09:22:58 +0000 Hibiskus Çayı İle Zayıflama, Hibiskus çayı, Hibiskus isimli bitkinin çiçeklerinin kurutulması ile elde edilen bir bitki çayıdır. Hibisküs, Jamaika, Karayip Adaları Meksika, gibi Güney Amerika coğrafyasında sıcak ikliml Hibiskus Çayı İle Zayıflama, Hibiskus çayı, Hibiskus isimli bitkinin çiçeklerinin kurutulması ile elde edilen bir bitki çayıdır. Hibisküs, Jamaika, Karayip Adaları Meksika, gibi Güney Amerika coğrafyasında sıcak iklimlerde yetiştirilen bir bitkidir. Bu bitki çok eski tarihlerden beri yetiştirildiği coğrafyada yaşayan halk tarafından keşfedilerek kullanılmaktadır. Hibisküs çiçeğinin güle benzeyen bir yapısı ve kırmızı rengi vardır. Hibiskus bitkisinin tadının çok fazla ekşi olması nedeniyle,  yabancı ülkelerde bir diğer ismi de ekşi çay olarak bilinmektedir. Hibiskus bitkisinden çay elde edileceği zaman dikkat edilecek önemli bir nokta, çiçeğin içerisinde bulunan usarenin normal su içerisinde çözünmesinin sağlanması gerektiğidir. Demleme suretiyle açığa çıkan hibiskus usaresinin insan vücuduna pek çok faydasının olduğu bilinmektedir. Bilinen bu faydalardan belki en önemlisi de şüphe götürmeyecek şekilde, metabolizma hızını artırıp, fazla kilolardan kurtulup, hibiskus çayı ile zayıflamaya katkı sağlanmasıdır.

Hibiskus Çayının Yapımı: Orta boyda bir üst demliğe, iki yemek kaşığı miktarınca toz hibiskus çayı koyun. Toz çayı demliğe koyduktan sonra üstüne kaynayan su ilave edin ve bu çayın demlenebilmesi için 7-8 dakika bekleyin. Bekleme süresince demlenen bu çay, kırmızı bir renk alır.

Hibiskus Çayı Kullanımı: Hibiskus çay tadının ekşi olmasından dolayı, tatlandırıcı olarak tarcın veya Jamaika ve Meksika halkının da kullandığı gibi zencefil kullanılabilir. Tatlandırıcıyı damak zevkinize göre ayarlayın. Çayın tadının acı olması durumunda bir miktar doğal bal veya limon suyu koyabilirsiniz. Bu çayın içine konulabilecek yeşil elma kabuklarının da güzel bir aroma verdiği belirtilmektedir. Günde iki fincan hibiskus çayının tüketilmesi ile 30 günde 4-5 kilo verilebilir. Tabi bu çay diyeti yanında spor takviyesi ile bunu desteklemek daha fazla kilo verilmesini sağlar.

]]>
Hibiskus Bitkisi https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-bitkisi.html Thu, 06 Dec 2018 19:19:10 +0000 Hibiskus Bitkisi, Hibiskus bitkisinin anavatanı Orta Amerika'dır. Sıcak ve ılıman iklimlerde yetişen bu bitkinin çeşitliliği oldukça fazladır. Bitkinin kimisinde çiçekler kırmızı iken, kimisinde yeşil yada turuncu olabil Hibiskus Bitkisi, Hibiskus bitkisinin anavatanı Orta Amerika'dır. Sıcak ve ılıman iklimlerde yetişen bu bitkinin çeşitliliği oldukça fazladır. Bitkinin kimisinde çiçekler kırmızı iken, kimisinde yeşil yada turuncu olabilmektedir. Ağaç özellikli odunsu gövdesi ve yaprakları her zaman yeşil ve canlı kalmaktadır. Bilinen 500 türü bulunmaktadır. Hibiskus haziran ayından başlayarak kış aylarına kadar çiçek açar. Çiçekleri sarmaşık çiçeği gibi olup, sabah Güneş ışığı ile birlikte açar, akşam gün batımı ile kapanır.

Hibisküs çiçeğinin faydaları,

Soğuk havaların etkisi ile bitki çaylarına olan ilgi de artmıştır. Hibiskus bitkisi de çayı da vücudumuzun direncini artıran bağışıklık sistemini güçlendiren çaylar dandır. Hibiskus içeriğinde bulunan yüksek C vitamini ile soğuk algınlığına karşı önemli bir antioksidandır. Bu çay ayrıca zencefil olarak karıştırılarak ekşi çal olarakta içilir. Hastalıklara karşı olan iyileştirme etkisi bu bitkinin ilaç sanayinde kullanılmasına neden olmuştur.

Hibiskus çiçekleri; yetiştiği coğrafya da yerel halk tarafından toplanarak ince ince doğranıp, kurutulmaktadır. Kurutulan bu çiçekler cilt yaralanmalarında kanamaları durdurmak, sivilceleri yok etmek, şişlikleri indirmek, burkulan yerleri iyileştirmek için kullanılmaktadır. Bitkinin kırmızı çiçekleri içeriğinde bulunan P vitamini kan damarlarını güçlendirdiğinden, dışarıdan kesi yada yara ile bozulan kan damarı ile temas ettirildiğinde; damarların güçlenerek kendini kolay tedavi etmesini, yenildiğinde ise müsil etkisi yaparak bağırsakların çalışmasını sağlamaktadır. 

Hibiskus çiçeğinin içeriğinde bulunan flavonoidler; hücreleri zararlı, ağır metallerden, toksin ve atıklardan temizlemektedir. Hibiskus çiçeği içeriğinde uyarıcılar da bulunur. Bu haliyle sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlar  ve sarhoşlukta ayılmayı sağlar. Bunun yanı sıra kolesterol, şeker ve tansiyonun ideal seviyelere çekilmesini ve yağ hücrelerini çözerek zayıflamayı sağlar. Bağırsakları temizlediğinden parazit oluşumlarından kurtarır. Hibiskus'un bir başka faydası ise böbrek taşlarını düşürmesi ve damla hastalığının tedavisinde kullanılmasıdır.

Hibiskus çayı, İki su bardağı kaynamış su içene dört çay kaşığı kuru, kırmızı hibiskus yaprakları atılarak beş dakika kaynatılır ve demlenmeye bırakılır. Beş dakika sonra süzgeç kullanılarak bardaklara doldurulur. İsteğe bağlı olarak şeker kullanılabilir, tavsiyemiz şekersiz kullanımdır. Zaten tadı biraz ekşiye yakındır. Bu nedenle şekeri aratmayacak özelliktedir. Sabah kahvaltıdan yarım saat önce içtiğinizde daha fazla etkisini görebilirsiniz. Fakat ilerleyen saatlerde de içebilirsiniz. Aç karna içildiğinde zayıflatma etkisi vardır. Ayrıca soğutularak yaz aylarında serinlemek amacı ile de içilebilir.

Hibiskus çayının zararı nelerdir

Her şeyin fazlasında olduğu gibi bu bitkinin çayının da fazlası zarardır. Mide sorunu olan kişiler kesinlikle aç karna içmemelidir. Asetik içeriği yüksek olduğundan bir yaşın altında ki bebeklere verilmesi de sakıncalıdır. Başta sürekli ilaç alan kimseler olmak üzere, zaman zaman ilaç alan kimseler dahil hekimlerine danışmadan ilaç ile birlikte hibiskus çayı içmemelidir. Özellikle şeker ve kolesterol ilaçları ile etkileşime girebilir.
]]>
Hibiskus Ve Kuşburnu https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-ve-kusburnu.html Thu, 06 Dec 2018 20:24:29 +0000 Hibiskus ve kuşburnu, Hibiskus ve kuşburnu birbirinden farklı iki bitkidir. Fakat her iki bitkide vücuda oldukça faydalı değerler içeren bileşenleri bünyelerinde barındır. Hibiskus ve kuşburnu bir çok şekilde tüketilebilen bit Hibiskus ve kuşburnu, Hibiskus ve kuşburnu birbirinden farklı iki bitkidir. Fakat her iki bitkide vücuda oldukça faydalı değerler içeren bileşenleri bünyelerinde barındır. Hibiskus ve kuşburnu bir çok şekilde tüketilebilen bitkilerdir. En çok tercih edilen yöntem ise çay olarak hazırlayıp tüketmektir. Mevsiminde toplanarak kurutulan kuşburnu ve hibiskus bitkisi kış aylarına saklanmaktadır. Kurutma işleminden geçen bu bitkiler vücuda olan faydalarından hiçbir şey kaybetmeden saklanabilir. içeriğindeki bileşenler değerlerinde düşme yaşamaz. Bu işlem hem kuşburnu bitkisinin hemde hibiskus bitkisinin ömürlerini uzatan bir işlemdir. Bu işlem sayesinde istediğiniz her an mevsimi olmasa da kuşburnu çayını veya hibiskus çayını hazırlayıp içebilirsiniz. Bu bitkilerin faydaları saymakla bitecek gibi değildir. 

Hibiskus ve kuşburnu faydaları:
 • Hem hibiskus hemde kuşburnu bol C vitamini içeren besinlerdir. C vitamini vücudun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerin başında gelmektedir. C vitamini vücutta bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı dayanıklı bir hale getirir.
 • Yüksek tansiyon problemi yaşayanlara tavsiye edilir. Hibiskus ve kuşburnu çayı tansiyonu düşüren bileşenlere sahiptir.
 • Tip 2 diyabet hastalarına fayda sağlamaktadır. Diyabet hastalarında kan basıncını düşürmek için hibiskus ve kuşburnu çayı tavsiye edilir.
 • Midede ve karın bölgesinde olan şişkinliği alır. Sindirime iyi gelir ve mideyi, bağırsağı rahatlatır.
 • Vücudu kansere karşı korur. Özellikle mide kanserinin oluşma riskini büyük oranla düşürür.
 • Kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Bu nedenle kalp hastalarına ara sıra kuşburnu veya hibiskus çayı tüketmeleri tavsiye edilmektedir.
 • Her iki bitkide antioksidan içermektedir. Antioksidan vücudu genel olarak sağlıklı kılar. vücutta oluşabilecek bir çok hastalığın riskini düşürür ve vücudu dirençli bir hale getirir.
 • Kişide bulunan kötü kolesterolü düşürür. Kolesterolü dengeleyerek kolesterol hastalarının rahatlamasını sağlar.
]]>
Hibiskus Tohumu https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-tohumu.html Fri, 07 Dec 2018 13:25:30 +0000 Hibiskus tohumu: hibiskus bitkisinin yeşillenmesi ve yetişmesi için gereklidir. Hibiskus bitkisinin insan sağlığı üzerindeki olumlu faydaları bir çok kişiyi bu bitkiyi yetiştirme isteğine fayda sağlamıştır. Saksıda yetiştir Hibiskus tohumu: hibiskus bitkisinin yeşillenmesi ve yetişmesi için gereklidir. Hibiskus bitkisinin insan sağlığı üzerindeki olumlu faydaları bir çok kişiyi bu bitkiyi yetiştirme isteğine fayda sağlamıştır. Saksıda yetiştirilmeye müsait bir çiçektir. Çalı görünümünde büyüyen bu bitki özel olarak budanma veya tek tip hava şartı istemeden dayanıklı bir şekilde büyüyen bir bitkidir. Öyle ki kısa süreli donlara bile dayanıklılık gösteren bu bitki çiçeklenme ayı geldiğinde aralıksız olarak çiçeklenir. Her bir çiçeğin boyutu 6 cm kadardır. Çeşitli renklere sahip olan hibiskus çiçeklerinin iç kısımları koyudur. Bu bitkinin tohumdan yeşillenmesi sırasında yapraklarının diğer bitkilerin yapraklarından daha koyu yeşil olduğunu göreceksiniz. Hibiskus tohumu mevsim şartlarına hassasiyet göstermeyen orta boylu düzenli bir şekilde büyüyen bir bitkidir. Hibiskus tohumu verimsiz topraklarda bile yetişebilen yapısı nedeni ile hemen hemen her şartta yeşillenebilen bir tohumdur. Halk arasında nar çiçeği olarak da anılmaktadır. Hibiskus tohumu yine bitkinin çiçeklerini döktüğü dönemde bitkiden elde edilmektedir.

Hibiskus tohumu ekimi: Hibiskus tohumu bahar aylarında saksıya ekilebilen ve hiçbir özel bakım istemeyen bir bitkidir. Yaz aylarının başına kadar hibiskus tohumu ekerek yeşillenmesini bekleyebilirsiniz. Fakat en uygun ay sonbahar ayıdır. Hibiskus bitkisinin ilk toprakta yeşillenmeye başlama aşaması nemli havada olması yeşillenmeyi hızlandırmaktadır. Böylece bitkinin canlanması daha kısa bir süre alır. Hibiskus bitkisi tohumdan yetiştirilmesi zor olmayan ve tüm hava koşullarına dayanıklı olabilen bir bitkidir. Öncelikle saksıya verimli toprağı doldurun. Hibiskus tohumunu toprağın 4-5 cm aşağısına yerleştirin ve toprağı hafif bir şekilde sulayın. Çok güneş almayan bir yerde saksıyı bekletin. 2 günde bir biraz su verin. Kısa süre içinde hibiskus tohumunun canlandığını göreceksiniz.
]]>
Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-cayi-nasil-demlenir.html Sat, 08 Dec 2018 08:58:22 +0000 Hibiskus çayı nasıl demlenir; diye artık düşünmemek için bu yazıyı mutlaka okuyun. Hibiskus yani nar çiçeği ya da Medine gülü çok şifalı bir bitkidir. Çoğu insan bitki çayını tüketirken zorlanır.  Bu durumun teme Hibiskus çayı nasıl demlenir; diye artık düşünmemek için bu yazıyı mutlaka okuyun. Hibiskus yani nar çiçeği ya da Medine gülü çok şifalı bir bitkidir. Çoğu insan bitki çayını tüketirken zorlanır.  Bu durumun temel sebebi bitki çayların tadını ya da kokusunun bazende her ikisinin birden kötü olmasıdır. Fakat bitki çaylarını tüketmek ne kadar zor olursa olsun çoğu defa şifa için bu eziyete katlanılır. Hibiskus bitkisinin diğer bitki türlerinden ayrı tutmak gerekir. Hibiskus bitkisinin görüntüsü tıpkı kurutulmuş güle benzer.Rengi de gül kurusu olduğu için kimseye itici gelmez. Ayrıca hibiskus bitkisinin tadının hafif ekşi olması pek çok kimsenin hoşuna bile gider. Hibiskus çayının kokusuz olması da bir diğer avantajdır. Bu nedenlere bağlı olarak oldukça çok tercih edilen bu bitkiden hem sıcak hem de soğuk içecek olarak istifade edilir. Özellikle bitkinin bol yetiştiği ülkelerde soğuk çayı yapılır. Çayın yapımı son derece kolaydır. Sadece bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu daha çok hibiskus çayının yapımı esnasında faydasının azalmasını önlemek içindir. 

Hibiskus çayını demlemek için hem kuru hem de taze bitkiden yaralanabilirsiniz. Hem kurusu hem de tazesi arasında şifa yönünden bir fark bulunmamaktadır. Demlediğiniz hibiskus çayını soğuk algınlığı, böbrek rahatsızlıkları, yüksek tansiyon gibi hastalıkları tedavi etmek amacıyla gönül rahatlığı ile içebilirsiniz. Fakat hibiskus çayının çok fazla tüketilmesi halinde hafif baş dönmesi tansiyon düşmesi yaşayabileceğinizi unutmayın. Ayrıca bazı bireylerde bir fincan hibiskus çayı da aynı etkilere neden olabilir. Hibiskus çayını nasıl demlenmesi gerektiğine dair aşağıda kısa bir açıklamaya yer verilmektedir. Umarım bu tarife göre bundan sonra diğer bitki çayları ile birlikte bol bol hibiskus çayı da tüketmeye başlarsınız.

Hibiskus çayı nasıl demlenir

Hibiskus çayını demlemek için taze hibiskus bitkisi kullanacaksanız miktarın biraz daha fazla olması gerekir.  Yaklaşık 1 litre içme suyunu kaynatın. Bitki çayı yapacağınız demliğe boşaltın ve üzerine 2 yemek kaşığı kuru hibiskus bitkisini atarak demlenmesi için kapağını kapatın. Hibizkus bitkisi kuru olduğunda üzerine çok fazla toz yapışır. Bu nedenle soğuk su ile biraz yıkarsanız çayını daha hijyenik olacaktır. Hibiskus çayının demleme süresi yaklaşık olarak 10 dakikadır. Bundan sonra bekletmeden ılık halde iken tüketin. Ayrıca hibiskus çayının içerisine tadını daha da renkli ve farklı bir hale getirmek isterseniz kabuk tarçın, bal, portakal kabuğu gibi başka maddeler de katabilirsiniz. Hibiskus çayını sadece kendiniz için demlemek istediğinizde 1 fincan kaynar suyun içerisine 1 çay kaşığı kuru hibiskus atmanız yeterli olur. 
]]>
Hibiskus Kürü https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-kuru.html Sun, 09 Dec 2018 03:13:48 +0000 Hibuskus kürü, insan sağlığı açısından birçok faydası bulunan ve nar  çiçeğinden elde edilen bir şifali bitkidir. Bu kürün yapılmış olduğu hibuskus bitkisi mavi, beyaz ve kırmızı renklerinde yetişebilmektedir. Bi Hibuskus kürü, insan sağlığı açısından birçok faydası bulunan ve nar  çiçeğinden elde edilen bir şifali bitkidir. Bu kürün yapılmış olduğu hibuskus bitkisi mavi, beyaz ve kırmızı renklerinde yetişebilmektedir. Birçok amaç ile kullanılan bu kürün değişik hazırlanış şekilleri mevcuttur. İnsan sağlığına hemen hemen her konuda yardımcı olan bu bitki kürü oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Topraktan aldığı ve içerisinde bulunan magnezyum ve demir ile oldukça güçlü bir bitkisel ilaçtır. 

Hibuskus kürü faydaları
 • Zayıflama ve sağlığa fayda bakımından oldukça etkilidir. 
 • Akciğerin güçlenmesine ve sağlıklı bir yapıda kalmasına yardımcı olur.
 • Yüksek tansiyon şikayetleri olanlar için mükemmel bir bitkisel tedavi yoludur.
 • Yüksek kan basıncını azaltabilen bu kür ayrıca sigaranın vücutta ki etkisin azaltır.
 • Sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırır. Ayrıca sindirim sistemi hızlandırır ve kabızlık oluşumunu engeller.
 • Hibuskus kürünün kansere karşı koruyucu bir özelliği vardır.
 • İçerisinde bulunan çeşitli vitamin ve mineraller sayesinde vücudun sağlıkta kalmasına fayda sağlar.
 • Vücutta oluşabilecek ödem ve şişkinliklere karşı koyar ve oluşmuş olan bu hastalıkların vücuttan sökülüp atılmasına yardımcı olur.
Hibuskus kürü güçlü bir antioksidan olma özelliği taşımaktadır. Bir demir deposu olan bu kür insanları akciğer hastalıklarına karşı korumaktadır. Bağırsaklarda oluşan gazların dışarı atılmasına ve şişkinliklerin oluşmasının engellenmesine fayda sağlayan bu bitki ilacı birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle çay ve çay ürünlerinde kullanılan bu bitki türü soğuk içecek aromalarına da karıştırılmaktadır.  
Hibiskus kürünün birçok faydasının yanı sıra kullanılmaması gereken durumlarda bulunmaktadır. Özellikle kansızlık şikayeti olanlar bu kürü çözüm olarak kullanmamalıdırlar. Delin bakımında oldukça güçlü bir bitki olan hibiskusu kürünü tüketmek ile vücuda demir kazandıramayız. Ayrıca hamilelik dönemlerinde dönemlerinde bu kür kullanılmamalıdır. İçerisinde bulunan güçlü mineraller anneye ve bebeğe karşı bazı yan etkiler doğurabilir. Özellikle tansiyon ve kan ilacı kullanan kişiler hibuskus kürünü ilaçlar ile beraber kullanmamalıdırlar. Bazı ilaçlar ile kullanıldığı takdirde olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu tür durumlarda doktorlardan bilgi almak en doğru yöntem olacaktır.
]]>
Hibiskus Çayının Zararları https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-cayinin-zararlari.html Sun, 09 Dec 2018 03:33:59 +0000 Hibiskus çayının zararları, Ülkemizde yeni yeni tanınan hibiskus çayı soğuk ve sıcak olarak hazırlayarak tükeniyor. Ekşi tadından dolayı yaz aylarında serin serin içerek zayıflamak mümkündür. Ancak zayıflama amaçlı kul Hibiskus çayının zararları, Ülkemizde yeni yeni tanınan hibiskus çayı soğuk ve sıcak olarak hazırlayarak tükeniyor. Ekşi tadından dolayı yaz aylarında serin serin içerek zayıflamak mümkündür. Ancak zayıflama amaçlı kullanılan hibiskus çayının zararları vardır. Elbette her faydalı denilen bitkiyi gelişi güzel kullanmak yanlıştır. Herkesin bünyesi farklıdır. Siz bir başkasında işe yaradı diye aynı etkiyi bende de gösterir, diye düşünüp kullanamazsınız.  Sizde hangi etkileri göstereceğini bilmediğiniz ilk kez deneyeceğiniz bir bitkiyi muhakkak bir doktora danışarak kullanınız. 

Bilinen hibiskus çayının zararları şöyle sıralayabiliriz, 
 • İlaçlarla etkileşim, Kolesterol ve tansiyon hastalarının kullandığı ilaçlarla etkileşime giren hibiskus çayı çok kötü sonuçlar doğurur. Kolesterol ve tansiyon hastalarının bilinçsizce cahil cesareti gösterip kullanmamaları gerekir. 
 • Hamilelikte hibiskus çayının zararları,  hamile ve hamilelik şüphesi olan kadınların hibiskus çayı kullanması kesinlikle yasaktır. Yapılan araştırmalar da hibiskus çayı tüketen hamile bayanların düşük yaptıkları bilinmektedir. 
 • Emziren annelere hibiskus çayının zararları, emziren annelerin sütünden bebeğe geçebilen bir bitki olduğundan dolayı kullanılmaması gerekir. Bebeğe zararı olacağından dolayı denenmemesi gereken bir bitkidir. 
]]>
Hibiskus Çayı İbrahim Saraçoğlu https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-cayi-ibrahim-saracoglu.html Sun, 09 Dec 2018 22:09:37 +0000 Hibiskus Çayı İbrahim Saraçoğlu; Hibiskus bitkisi; gülhatmi veya amber çiçeği isimleri ile de anılmaktadır. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde yetiştirilebilecek özelliklere sahip bir bitkidir. Çok çeşitli faydaları ve kul Hibiskus Çayı İbrahim Saraçoğlu; Hibiskus bitkisi; gülhatmi veya amber çiçeği isimleri ile de anılmaktadır. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde yetiştirilebilecek özelliklere sahip bir bitkidir. Çok çeşitli faydaları ve kullanımı olan hibiskus bitkisini; çok değerli bitki bilimi uzmanımız İbrahim Saraçoğlu, faydaları ve dikkatli kullanılması gereken durumlar gibi bilgileri, halka fayda sağlamak açısından bizlerle paylaşmıştır. İbrahim Saraçoğlu, Türk toplumunda verdiği faydalı bilgiler ve yaptığı araştırmalar neticesinde halkın bulduğu şifa ile, ayrı bir değere sahiptir. Şimdi Hibiskus çayı İbrahim Saraçoğlu tarafından bize verdiği bilgiler ışığında faydalarına ve kullanımına değinelim. 

Hibiskus Bitkisinin Faydaları;
 • İyi huylu kolesterolü yükseltir.
 • Yüksek tansiyonu dengeler.
 • Güçlü bir antioksidan etki içermektedir.
 • Yaprakları, akciğer kanseri ile diyabet hastalarında kullanılabilmektedir.
 • Bağırsak gazlarına iyi gelir.
 • Şişkinlik hissini giderir.
 • Soğuk algınlığına olumlu etki eder.
 • Ateşi düşürür.
 • Damar sertliğine karşı önleyicidir.
 • Wilson hastalığına ve dolayısıyla vücuttan bakırın atılmasına yardımcıdır.
 • Diz kapaklarında oluşan sıvı kaybı ile ilgili ağrılarda günde iki fincan çay içmek etkili olacaktır.
Hibiskus Özellikleri ve kullanılmaması gereken durumlar;
Demire bağlı tedavi görenlerin hibiskusu kullanmaması önerilir. Wilson hastalığı için hazırlanacak olan çay için suyun klor içermemesi gerekmektedir. Hibiskus çiçeğinin en alt taç yaprakları, vücuttan bakır atılımını sağlayacak olan, etkin maddeler içeren kısımlarıdır. Ağır metaller içeren toprakta yetişen hibiskus bitkisini, kullanmamamız gerekir. Hibiskusu guatr ve troid hastalarının kullanmaması gerekmektedir. Çayı ortalama olarak günde iki fincan gibi içilebilir. En kullanılabilir hibiskus türü; koyu kırmızı olan ve dile değdirildiğinde ekşi tat bırakmayandır. Çiçeklerinin alt tarafında bulunan taç yaprakları çok kıymetlidir. Hangi bitkiyi kullanırsak kullanalım hekimimize danışarak kullanmamızda fayda vardır.

Hibiskus Çayının Hazırlanışı; Yaklaşık bir su bardağı kaynayan suyun içine, bir yemek kaşığı hibiskus bitkisini katıyoruz. Daha sonra üç dakika kadar demliyoruz. Ateşin üzerinden demliğimizi alıyoruz. İyice süzüyoruz. Hibiskus çayı İbrahim Saraçoğlu tarafından tarif edildiği gibi ılık duruma geldiğinde içilebilir. Yaklaşık on gün kadar günde iki kez içiyoruz. Bu kürü, üç ayda bir yapabiliriz. Çayımızı ise her seferinde taze hazırlamalıyız.
Şifalar Diliyoruz.
]]>
Hibiskus Çayı Zayıflatırmı https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-cayi-zayiflatirmi.html Mon, 10 Dec 2018 05:24:25 +0000 Hibiskus Çayı Zayıflatırmı, zencefil ile birlikte karıştırılıp sıcak yada soğuk olarak tüketilen hibiskus çayı kafeinsizdir ve yüksek C vitamini içerir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Şu kaynatılır içine 2 Hibiskus Çayı Zayıflatırmı, zencefil ile birlikte karıştırılıp sıcak yada soğuk olarak tüketilen hibiskus çayı kafeinsizdir ve yüksek C vitamini içerir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Şu kaynatılır içine 2 cay kaşığı kuru hibiskus katılarak demlenir. İçine zencefil, limon veya tarçın konularak da içilebilir. Demlenmiş süresi 15 dakikadır. Hibiskus çayı zayıflatırmı, kilo vermeye yardımcı olan hibiskus çayı günde 2 bardak içilebilir. Yağ yakıcı ve antioksidan özelliği ile zayıflamaya yardımcı olur. Demir eksikliği ve kansızlığı olan kişilerin demir deposunu doldurur ve zayıflamayı hızlandırır. C vitamini özelliği ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek yağ yapımını hızlandırır ve kolayca kilo vermenizi sağlar. Hibiskus çayı kan şekerini dengeleyerek tatlı isteğinizi azaltır. Ödem atmayı sağlayıcı özelliği ile vücuttaki şişkinliği atar ve kilo vermeyi sağlar. Hibiskus çayının koyu kırmızı renkli olanı tüketilmelidir.
 
Hibiskus Çayının Faydaları
 • Kilo verdirir
 • Vücuttaki ödemi atar
 • Yüksek tansiyonu düşürür 
 • Kolestrolü düşürür 
 • Mide ülserine iyi gelir
 • İçerdiği yüksek C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir 
 • Kalp ve karaciğer hastalıklarına iyi gelir 
 • Bağırsaklarda oluşan gazın giderilmesinde yardımcıdır 
 • Kan şekerini düzenler 
 • Demir deposunu
 • Kansızlığa iyi gelir
 • Soğuk algınlığına iyi gelir
 • Ateş düşürücü etkiye sahiptir
 Hibiskus Çayının Yan Etkileri
Gebelik döneminde düşüğe yol açabileceği için hibiskus çayı   tüketilmemelidir. Emziren annelerin tüketmemesi gerekir. Düzenli olarak tansiyon kolesterol ilacı kullananların hibiskus çayını tüketmeden önce doktoruna başvurması gerekmektedir. Demir eksikliğine bağlı anemi tedavisi görenlerin hibiskus çayı tüketmemesi gerekir. Hibiskus çayı zayıflatırmı, zayıflatmak etkisi olan hibiskus çayı aşırı tüketildiğinde vücuttaki metabolizma dengesini bozabilir.
]]>
Hibiskus Adet Söktürücü https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-adet-sokturucu.html Mon, 10 Dec 2018 12:21:23 +0000 Hibiskus adet söktürücü; olarak da kullanılabilir. Hibiskus diğer adı ile nar çiçeği pek çok bitki çeşidi ile karşılaştırıldığında kolay tüketilme özelliğine sahiptir. Günümüzde birçok sağlık sorununun tedavi Hibiskus adet söktürücü; olarak da kullanılabilir. Hibiskus diğer adı ile nar çiçeği pek çok bitki çeşidi ile karşılaştırıldığında kolay tüketilme özelliğine sahiptir. Günümüzde birçok sağlık sorununun tedavisinde modern tıbbın yanı sıra alternatif tıbba de yer verilmektedir. Hatta alternatif tıp sayesinde pek çok kişi eski sağlığına kısa sürede kavuşmaktadır. Fakat alternatif tıbba da güven bir yere kadardır. Herhangi bir bitki tüketilmeden evvel bilinçli bir şekilde araştırmak ve bu konuda bilgisi olan kimselere danışmak gerekir. Nar çiçeği çok fazla yan etkisi olan bir bitki olmasa da bazı fazla tüketilmesi halinde ya da bazı bünyelerde baş dönmesi, tansiyon düşmesi gibi etkiler gösterebilir. Hibiskus bitkisinin birçok faydası vardır. Kadınların adet kanamasının geciktiği zamanlarda da hibiskus bitkisinden yararlanılır. Yani hibiskus bitkisi adet kanamalarını hızlandırır.

Hibiskus adet söktürücü etkisi:

Hibiskus bitkisi regl döneminde olan kadınları adet sancılarını azaltarak adet kanamasının sökmesine yardımcı olur. Bu nedenle hibiskus çayının tüketimi esnada özenli davranılması gerekir. Adet kanaması geciken bayanların çoğu için bu durum gebelik belirtisi olarak kabul edilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında hamileliğin oluşmadığından emin olmadan hibiskus ve benzeri adet söktürücü özelliği olan bitkilerin kullanılmaması gerekir. Aksi halde gebelik sona erebilir.

Hibiskus bitkisinden adet söktürücü olarak istifade edilebilmesi için yapılması gerekenler çok basittir. Bir fincan kaynar suyun içerisine 1 çay kaşığı kuru hibiskus bitkisinin atılması yeterlidir. Çayı ılık halde iken için. Ayrıca arzu ederseniz içine biraz kabuk tarçın atabilirsiniz. Hibiskus bitkisinin tadı güzeldir fakat kokusu yoktur. Bu nedenle kabuk tarçın çayın daha hoş kokmasını sağlar. Hibiskus çayını günde 2 kez içmeniz yeterli olacaktır. Böylece hibiskus adet söktürücü olarak kısa sürede etkisini gösterecektir. 
]]>
Hibiskus https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus.html Tue, 11 Dec 2018 02:15:54 +0000 Hibiskus, yöresel olarak gül hatmi, amber çiçeği gibi farklı isimlerle bilinen şifalı bir bitkidir. Özellikle kan basıncının yani tansiyonun dengelenmesinde, kan şekerinin kontrol altına alınmasında ve iyi huylu kolesterolün y Hibiskus, yöresel olarak gül hatmi, amber çiçeği gibi farklı isimlerle bilinen şifalı bir bitkidir. Özellikle kan basıncının yani tansiyonun dengelenmesinde, kan şekerinin kontrol altına alınmasında ve iyi huylu kolesterolün yükseltilmesi için hibiskus bitkisel alternatif olarak kullanılabilir. Ancak hastaların her zaman tıbbi tedavilerine öncelik vermesi ve bitkisel önerileri doktorun tavsiyesiyle kullanması gerekir. Çünkü hastalıkları için kullandıkları ilaçlarla bitkiler olumsuz etkileşime girebilir. Hibiskus bitkisi de sağlık için sayısız fayda sağlayan, şifalı özellikleri olan ve uzman denetiminde kullanılması gereken yardımcınız olmalıdır.

Hibiskus faydaları nelerdir

Hibiskus güçlü bir antioksidandır: Doğadaki her bitkide çeşitli oranlarda antioksidan madde bulunmaktadır. Ancak hibiskus güçlü antioksidan etkiye sahiptir. Hibiskus beyaz, mavi, turuncu, kırmızı, karışık renkli olan türlere sahiptir. Bunların arasında antioksidan etkisi en güçlü olanı kırmızı renkli olanıdır. Hibiskus bitkisini kullanmak istediğinizde aktardan kurutulmuş kırmızı renkli olanı tercih etmelisiniz. Bitki ağzınızda ekşimsi bir tat bırakmalıdır. Böyle bir tat vermiyorsa hibiskus taze olmayabilir yani raf ömrü dolmuş ya da yetiştirilme hatası olabilir. Ayrıca kırmızı renkli hibiskus çiçeklerinin alt taç yaprakları da olmalıdır. Bunlar şeker hastalarına, akciğer kanseri hastalarına çok şifalıdır.

Hibiskus demir deposudur: Hibiskus kürü akciğer kanseri bakımından risk taşıyan kişiler tarafından kür olarak yılda 3-4 defa olarak uygulanmalıdır. Tam bir demir kaynağı olan hibiskus, topraktaki magnezyum ve demiri emerek depolar. Yetiştirildiği toprakta birkaç yılda bu minerallerin kalmadığı da görülür. Bu nedenle hibiskus yetiştirilen toprak çok önemlidir. Aksi halde tıbbi tedavi amaçlı bu bitkinin kullanılmasında bir fayda görülmez. Malik asit ve magnezyum bakımından zengin bir içeriğe sahip olan hibiskus etkili bir laktasif olarak kabul edilir. Bağırsak gazının giderilmesinde etkilidir. Hazımsızlık, şişkinlik sorunu olanlara tavsiye edilir. Bu yüzden faydalı etkilerinden yararlanmanız için, kürde kullanılan hibiskus bitkisinin demir ve magnezyum miktarı azalmış bir toprakta yetişmemesi gerekiyor. Şifalı etkisi azalmış bitkinin faydasını göremezsiniz. Akciğer kanseri hastaları içinde uzmanlar günde 2 fincan hibiskus çayı içmesini tavsiye etmektedir.

Wilson hastalığına faydalıdır: Bu hastalık vücutta karaciğere, böbreklerde, kornea, iskelet ve bazı organlarda bakır birikimine neden olur. Hibiskus içerdiği etken maddelerle vücuttaki bakırın atılmasına yardımcıdır. Ancak bu etken maddeler bitkinin en alttaki taç yapraklarının içeriğinde vardır. Yapılan en önemli hata bitkinin hasadında alt yapraklarının işe yaramayacağı gerekçesiyle atılmasıdır. Bu hataya düşmemek gerekir. Hibiskus çiçeğinin alttaki yaprakları mutlaka kürün içinde kullanılmalıdır. Wilson hastaları hibiskus kürünü hazırlarken mutlaka klorsuz su kullanmalıdır.

Hibiskus bitkisi kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler

Hibiskus bitkisinin en fazla taç yapraklarında bulunan anthocyanin denilen etken maddeler nedeniyle tiroit ve guatr sorunu bulunan hastalar tarafından kullanılmaması gerekir. Çünkü bu etken maddelerin guatr nedeni olma olasılığı vardır.

Ateş düşürücü etkisiyle, soğuk algınlığına iyi gelmesiyle bilinen hibiskus çayı günde 1-2 defa içilebilir. Antiseptik ve antibakteriyel etkisiyle çayın faydasını görebilirsiniz.

Belirli zamanlarda uygulanacak hibiskus kürü sayesinde damar sertliğinden korunmanız mümkün olabilir. Ancak hibiskus bitkisinin topraktaki metalleri toplama özelliği yüksek olduğu için, ağır topraklarda yetişmiş olan hibiskus bitkisinin kürleri hazırlamada kullanılmaması önerilir.

Hibiskus demir içeriği yüksek bir bitki olmasına rağmen, kansızlık yakınması olanlar için uygun değildir. Demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık yakınmasında vücutta eksik olan demir bu sayede ka]]> Hibiskus Nar Çiçeği https://www.hibiskus.gen.tr/hibiskus-nar-cicegi.html Tue, 11 Dec 2018 15:04:02 +0000 Hibiskus nar çiçeği: Ortadoğu ülkelerinde özellikle sudan devletinde yetişen bir bitki türüdür. İnsan vücuduna yararlı olabileceği söyleniyor. Kullanışı yenilmesinden çok çay şeklinde demlenip içiliyor. To Hibiskus nar çiçeği: Ortadoğu ülkelerinde özellikle sudan devletinde yetişen bir bitki türüdür. İnsan vücuduna yararlı olabileceği söyleniyor. Kullanışı yenilmesinden çok çay şeklinde demlenip içiliyor. Toplum tarafından değişik şekilde tabir edilmektedir. Hibiskus nar çiçeği bir çok yararı vardır. Bunları ayrıntılı şekilde anlatmaya çalışacağız.

Hibiskus nar çiçeği faydaları

Hibiskus nar çiçeği daha çok vücudun sağlığı için faydalıdır ve birçok şeyi dengede tutup düzenlemektedir.

 • Tatlı krizlerini kesiyor: Ara sıra oluşan krizler bizi tedirgin etmektedir. Bundan kurtulmanın yolu hibiskus nar çiçeğini kullanmaktır. Bu da ancak çay şeklinde yapılabilir. Günde rutin şekilde içilecek hibiskus nar çiçeği hem tok olmamızı sağlayacak hem de kan şekerini düzenleyecektir. Bünye tatlıya ihtiyaç duyuyor ve bu şekilde tatlı da kilo aldırıyor. Ama hibiskus nar çiçeği kullanan kişi bu sorundan kurtuluyor. 
 • Kan şekerini düzenler: Hibiskus nar çiçeği kullanıldığında kan şekerini düzenliyor. Zaten kan şekerini düzene girdiği zaman, sürekli acıkma ya da çok geç doyma hadisesi ortadan kalmış oluyor. Sadece kan şekerini düzenlemekle kalmaz, sinirlerin gerilmesine, kusmaya, mide bulantısına, baş dönmesine çok faydalı gelmektedir.
 • Yağ yakıyor: Toplumun en büyük problemi fazla kilolardır. Tabi hibiskus nar çiçeğinin yağ yakımında özellikle bel ve göbek bölgesinde oluşan yağları yakmada çok etkilidir. Vücudun güçlenmesini sağlayarak daha düzenli ve sağlıklı bir beden meydana getirir.
 • Mide şişkinliğini yok eder: Midenin şişmesine neden olan etkenler arasında yenilen yiyeceklerin  sindirme sorunundan kaynaklanmaktadır. Sindirim sistemi zayıf ve hazmetme problemi varsa mide otomatik olarak şişer. Ama hibiskus nar çiçeğini kullanan kişi bu tip sorunlardan kurtulmaktadır. Bağırsaklarda oluşan parazitleri temizler ve kabızlık gibi sorunu ortadan kaldırmaktadır. Buda doğal olarak kimyasal ilaç kullanmadan bu tür problemleri aşılmasına yardımcı oluyor. 

]]>